Финале на ЛШ во Њујорк?

Во блиска иднина би можело да се случи финале од фудбалската Лига на шампиони да се игра во Њујорк. Најважниот натпревар во европскиот клупски фудбал би можело да стане забава за богатите Американци.

Контроверзната одлука на шпанската лига, дуелот помеѓу Жирона и Барселона во јануари да се игра на американско тло во Мајами, може да биде само вовед во понатамошна глобализација на фудбалот.

Хауме Рурес, кој е извршен директор на телевизиската компанија Медиапро од Барселона, во интервју за утринската програма на Радио Каталонија изјави дека во тек се преговори околу историско преместување на финалето од ЛШ.
Тоа се смета за непочитување на навивачите, но УЕФА не е имуна на пари и промени, па веројатно и преселба на финалето на друг континент веќе никого не би зачудила.

- Оглас -

Најнови вести