Ги видовте ли двете турски убавици? Пинарес даде светски гол, веднаш му парираше Диуф (Видео)

Алтај и Хатајаспор го одиграа премиерниот меч од 16. коло во Првата турска лига и гостите победија со 1:2, а првите два гола, по еден на двете страни што беа постигнати во првото полувреме се фудбалски ремек-дела.

Чилеанецот Цезар Пинарес во 21. минута со еврогол од огромна далечниа му донесе предност на Алтај, а бомбата кон голот на Хатајаспор немоќно ја следеше голманот Мунир.

Во финишот на првото полувреме со прекрасен гол се истакна и Сенегалецот Маме Диуф кој погоди за израмнување на атрактивен начин.

Хатајаспор победи со голот на Дилан Сент-Луис во 76. минута, а потоа Диуф промаши и пенал за поубедлива победа.