Гибралтар зареди со победи, падна и Лихтенштајн

Гибралтар се разигра и веќе ја забележа и втората победа во Лигата на нациите и воопшто на официјален меч, а нова „жртва“ е Лихтенштајн.

Во меч од нашата група во Сегментот Д, Гибралтар славеше со 2-1, и тоа со пресврт. И повторно јунак и стрелец на победничкиот гол е Џозеф Чиполина. Тој ја донесе историската победа против Ерменија во претходниот меч, а и сега погоди за победа од 2-1.

Лихтенштајн поведе со голот на Салановиќ во првото полувреме, но Гибралтар не се предаде. Во кус рок од 300 секунди, од 61-вата до 66-тата минута, Кабрера и Чиполина погодија и сега апсолутниот аутсајдер има 6 бодови, исто колку и Ерменија на делба на второто место во четвртата група.

Лидер е Македонија со 9 бодови на две кола до крајот, а последен е Лихтенштајн, нашиот следен противник со три бодови.