Го нарекоа Дон Столе – Димитриевски со шут-аут на еден од најжешките терени во Шпанија, Рајо конечно победи по 22 години пауза (Видео)

Столе Димитриевски повторно бранеше на врвно ниво и има нов шут-аут и тоа на еден од најжешките терени во Шпанија, на „Рамон Санчес Писхуан“ во Севилја.

Рајо Валјекано конечно ја победи Севилја по 10 години пауза, и по цели 22 години на нејзин терен, а вечерва беше 1:0 за гостите од Мадрид.

Еден од клучните моменти се случи во 51. минута, а Димитриевски имаше блескава одбрана со што спречи водство на Севилја.

Алваро Гарсија погоди во 61. минута и тимот за кој брани нашиот репрезентативец Димитриевски конечно урна две исклучително лоши традиции.

Рајо за првпат победи на „Рамон Санчес Писхуан“ по 2000 година, а воопшто мадриѓани немаа победа против Севилја цели 10 години, односно од 2012 година.

Во истиот термин од 18.30 часот во Топ-5 лигите Фулам и Евертон одиграа без голови, а Борусија Дортмунд го победи Ајнтрахт во Франкфурт со 2:1.