Голеадата во Глазгов без победник, минимални победи за Антверпен и Копенхаген (Видео)

Најинтересниот натпревар од плејофот за пласман во Лигата на шампионите од денешните дуели помеѓи Глазгов ренџерс и ПСВ Ајдховен заврши без победник, 2-2.

Глазгов ренџерс поведе во 45-тата минута преку Сенегалецот Сима. ПСВ во вториот дел двапати израмнуваше. Сангаре во 61-вата минута израмни на 1-1, а 15 минути подоцна Ренџерс повторно дојде во водство, овојпат преку Матондо.

Конечните 2-2 ги постави Лук де Јонг во 80-тата минута.

Грчкиот АЕК откако направи подвиг во саботата и го елиминира Динамо Загреб, денес загуби на гостувањето во Белгија од Антверпен со 1-0. Единствениот погодок на мечот го постигна холандскиот интернационалец Винсент Јансен во 16-тата минута.

Изненадување на Лигата на шампионите, полскиот Раков доживеа домашен пораз од 0-1 од данскиот шампион Копенхаген. Одлучувачкиот момент на мечот се случи уште во 9-тата минута, кога Романецот Раковица си постигна автогол.