Големо изненадување во почетните 11 на Англија

Суспензијата на Марк Гуехи го примора селекторот на Англија, Герет Саутгејт, да уфрли нов играч во одбраната за дуелот со Швајцарија.

Одлуката на Саутгејт е стартер да биде Езри Конса од Астон Вила, кој ќе формира стоперско трио заедно со Кајл Вокер и Џон Стоунс.

Конса за Англија дебитираше во март, па стартерско место во четвртфинале на Европско првенство е голем предизвик за него. Тој на ЕВРО 2024 досега играше само против Словачка и тоа во завршните 15 минути.

- Оглас -

Најнови вести