Гостиварци шокирани од „галебите“

АВ Охрид приреди изненадување со гостинската победа во „Младост“ против Гостивар, особено што домашните беа подобри по првите три четвртини. Сепак, кога беше најважно, во финишот „галебите“ одиграа добра одбрана и дојдоа до многу важни три бода.

На 7 минути до крајот, Гостивар имаше позитива од 83-76, но во наредните четири минути домашните не дадоа ниту еден поен, а примија 12. Потоа екипите се менуваа во водство, а на 15 секунди до крајот, Хил погоди две слободни за 92-89 за АВ Охрид. Костоски утна обид за три поени, а Хил со уште два пенали, стави точка, за голема радост на охриѓани.

Пелистер му беше домаќин на МЗТ во „Јане Сандански“, и битолчани добро се држеа во првите 10 минути. Потоа фаворитот во наредните 20 минути даде до знаење дека планира да освои два бода, а пелитерци во финишот беа подобри и се изборија за пристоен пораз. Кај МЗТ одмораа Иванов и Медфорд, Вудард за десет минути беше незабележителен, а не играа и повредените Младеновски, Соколов и Симоновски.

Во Негорски бањи, Блокотехна го надигра Куманово и се задржа на челната позиција.

Резултати: Шкупи – Кожув 87:121, Пелистер – МЗТ Скопје Аеродром 71:83, Гостивар – АВ Охрид 89:94, Блокотехна – Куманово 81:69. Фени индустри беше слободен. Утре (17.30 ч.): Вардар – Работнички.