Карлос Вела не успеа во Арсенал, но во САД ги омаловажува противниците (видео)

Лос Анџелес прави јуриш кон лидерската позиција на табелата од Западната конференција, а ноќеска ја запиша петтата последователна победа со 4-0 над Сан Хозе. Два од четирите погодоци ги постигна Карлос Вела, ексиграчот на Арсенал и Реал Сосиедад.

По погодениот пенал во 17-тата минута, Вела постигна уште еден во првото полувреме, кој беше вистинско демек-дело. Во самостојниот продор насамари неколку дефанзивци, како и противничкиот голман. Ги нанижа со една навидум едноставна финта, по која дефанзивците не знаеја што ги снајде.

Инаку, мексиканскиот голгетер на 24 меча сезонава постигна 26 гола и 15 асистенции и е најголем ривал на Златан Ибрахимовиќ, кој игра за соседите ЛА галакси, во трката за Златната копачка во американскиот шампион.