Кек си замина од Риека, Велковски и Жута чекаат нов тренер

Дарко Велковски и Леонард Жута ќе имаат нов тренер во Риека, по заминувањето на Матјаж Кек. Риека загуби со 1:2 на гостувањето против Горица, а веднаш по мечот Словенецот си поднесе неотповиклива оставка.

Кек беше кормилар на Риека над пет години, а со оваа екипа испиша историја со освојувањето на првата титула во клупската историја, а во истата сезона, преклани клубот стаса и до двојната круна. Тогаш стандарден бво тимот беше Стефан Ристовски, заедно со Леонард Жута, а сега на Жута му се приклучи Велковски, откако Ристовски замина во Спортинг Лисабон.

 

- Оглас -

Најнови вести