Клоп: Јас сум голем фан на Сари

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, истакна дека е голем фан на Маурисио Сари. Тој бил импресиониран од начинот како ја спроведува неговата стратегија уште во деновите кога го водеше Наполи. Двајцата стратези утре за прв пат ќе се пресретнат на англиско тло, нивните екипи ќе водат битка за пласман во следната рунда од Карабао купот.

„Сари е одличен тренер. Направи огромна промена во Челзи за многу кратко време. Стилот на игра кој сега го негуваат „сините“ е тотално различен од начинот на кој играа во претходните години. Јас сум фан на неговата тактика уште кога за прв пат видов како игра Наполи под негово водство. Несомнено, се работи за тренер кој многу добро го познава фудбалот. Импресиониран сум како играат екипите кои тој ги води“, истакна Клоп.

Челзи и Ливерпул утре на „Енфилд“ ќе одиграат меч во рамките од третото коло во Карабао купот, а дури во сабота се очекува нова нивна пресметка, каде што овојпат Челзи ќе биде во улога на домаќин на „Стемфорд бриџ“, во дербито на седмото коло во Премиер лигата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести