Косовскиот тим минатата недела победи во меч со 7+, сега од истиот тим загуби со пресврт „еден во два“

Косовскиот првак Балкани не успеа по вторпат само за седум дена да направи ново изненадување во дуелот против Сиваспор, во Конференциската лига на нации. Балкани минатиот четврток победи со 4:3 на гости во Турција, а овојпат на полувреме водеше со 1:0, но на крајот загуби со 1:2.

Сиваспор со два гола во последните 20 минути направи пресврт и стигна до седум бода за прво место во групата каде што 7 бода има и Клуж, а по четири бодови имаат Славија Прага и Балкани.

Балкани е првиот косовски тим кој игра во групна фаза од УЕФА натпреварување, и тоа откако во плејофот го елиминираше Шкупи.

Во останатите мечеви кои вечерва се играа во Конференциската лига: ФЦСБ – Силкеборг 0:5, Хапоел бер Шева – Лех 1:1, Ница – Словачко 1:2, Шемрок – Молде 0:2, Вадуз – Днипро 1:2, Вест хем – Андерлехт 2:1, Жалгирис – Пјуник 2:1.