Бензема има кралски манири, по ова навивачите на Реал уште повеќе ќе го сакаат (Фото)

Карим Бензема му понудил на Родриго да го шутира пеналот во петтата минута од првото продолжение за да му овозможи на соиграчот да постигне хет-трик, што е потег од кралски манири на ѕвездата на Реал Мадрид.

Тоа беше и клучниот момент за победа на Реал Мадрид и пласман во финалето во Лигата на шампионите, а шпанските медиуми објавија за потегот на Бензема.

Родриго одбил да го шутира пеналот, со логично образложение дека Бензема е тој што е сигурен пеналџија, а Карим рутински погоди за конечна победа од 3:1, доволна за пласман во финалето и меч за европска титула против Ливерпул на 28 мај во Париз.

Родриго блескаше во реваншот на „Сантијаго Бернабеу“ откако влезе во игра во 68-мата минута и во финишот на мечот со два гола во 90-тата и во 92-рата минута направи пресврт за победа од 2:1 во регуларниот дел и донесе продолженија за Реал.

Бензема потоа го погоди пеналот што му го понуди на Родриго да го шутира, а Реал од изгубена ситуација стигна до нов подвиг во Лигата на шампионите.

Слично сценарио Кралевите приредуваа и во осминафиналето против ПСЖ, кога тргнаа со 0:1 во реваншот и први примија гол на „Сантијаго Бернабеу“, но победија со 3:1 и поминаа понатаму.

Подвизите продолжија и во четвртфиналето со Челзи, кога по победата од 3:1 на гости, дома губеа со 0:3, но пак дадоа голови за да избегнат елиминација и со пораз од 2:3 се пласираа во полуфиналето.

И тука по поразот на гости од 4:3 примија гол за 0:1 во 73-тата минута, но и го елиминираа и Манчестер сити со победа од 3:1 по продолженија.

 

- Оглас -

Најнови вести