Лампард сега како тренер сака да го победи Манчестер јунајтед

Како играч, Френк Лампард многу често знаеше да биде вистински кошмар за Манчестер јунајтед. Некогашниот капитен на Челзи ја решеташе мрежата на „црвените ѓаволи“. Сега Лампард е тренер, и тоа во екипата на Дерби, која е денешниот ривал на Манчестер јунајтед, во 1/16-финалето од Лига купот.

Ова ќе биде еден голем испит, но и мотив за Лампард да се покаже како стратег. На спротивната страна ќе биде Жозе Мурињо, кој и нему му беше тренер во Челзи. Лампард и Мурињо со Челзи се радуваа на две титули во Премиер лигата, но и на трофеј во ФА купот. Лампард помина 13 години на „Стемфорд бриџ“, а Мурињо како менаџер беше во периодот од 2004 до 2007 година, а потоа и од 2013 до 2015 година.

„Ќе биде убаво што повторно ќе се видиме со Мурињо. Тој е еден од тренерите кој имаше големо влијание во мојата кариера. Многу го почитувам. Секако дека Манчестер е голем фаворит и се очекува да победи, но тоа е само плус предизвик за нас“, порача Лампард.

Дерби има загубено на седум од последните осум гостувања на „Олд Трафорд“, а Манчестер ги добил двете претходни битки во Купот со овој ривал. Во последните 15 години, Јунајтед дури 14 пати го поминал ова коло од Купот.

 

 

- Оглас -

Најнови вести