Лазаров: Задоволен сум, имаме реални шанси да се пласираме на ЕП, но не смееме никого да потцениме

Селекторот на сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, е задоволен од противниците кои ракометарите ги добија во квалификациите за пласман на Европското првенство 2026 година.

Македонија ќе игра во групата 1 против селекциите на Словенија, Литванија и Естонија.

„Задоволен сум од ждрепката. Мислам дека имаме реални шанси да се пласираме на следното Европско првенство. Во ниту еден случај не смееме да ги потцениме селекциите на Естонија и на Литванија, додека со Словенците ќе пробаме да извојуваме барем една победа, знаеме дека се работи за квалитетен национален тим којшто успеа да обезбеди Олимписка виза за Париз 2024 година“, изјави Лазаров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести