Лејкерс конечно победи (Видео)

Лос Анџелес лејкерс ја забележа првата победа сезонава, откако на гости со 131:113 славеше против Феникс санс. Ова всушност е и прва победа на Леброн Џејмс во дресот на „езерџиите“. Втората четвртина беше клучна. Лејкерс фуриозно ги одигра тие 12 минути и ги доби со 44:24. Стекнатата предност од 20 разлика Лејкерс рутински ја задржа во второто полувреме и не дозволи да направи нов кикс.

Леброн Џејмс повторно беше предводник на ЛА со 19 поени, 10 асистенции и 7 скока, но овојпат имаше поддршка и од останатите играчи во тимот. Дури седуммина играчи кај победничкиот состав имаа двоцифрен број поени, а прв стрелец беше Стефенсон со 23 поени, додека Мекги додаде 20 поени. Благодарение на високата предност, Џејмс остана на клупата за резерви во последната четвртина.

Во останатите мечеви кои се играа ноќеска: Атланта – Далас 111:104, Кливленд – Бруклин 86:102, Мајами – Њујорк 110:87, Торонто – Минесота 112:105, Чикаго – Шарлот 112:110, Хјустон – Јута 89:100, Сан Антонио – Индијана 96:116, Милвоки – Филаделфија 123:108, Сакраменто – Мемфис 97:92, Голден стејт – Вашингтон 144:122.