Лео Вестерман се врати во Жалгирис

Жалгирис постигна договор со францускиот бек Лео Вестерман на една година, со можност за продолжување на уште една. Вестерман по втор пат ќе го облече дресот на литванскиот гигант, откако за овој тим настапуваше во сезоната 2016/17.

Французинот минатата сезона ги бранеше боите на ЦСКА Москва, каде што во Евролигата одржуваше просек од 46 поени и речиси две асистенции по натпревар, но настапи на мал број натпревари откако се мачеше со повреда на колкот. Вестерман во сезоната 2016/17 со Жалгирис ја освои двојната круна во Литванија.

- Оглас -

Најнови вести