Ливерпул со најдобар старт во последните 57 години

Ливерпул го победи Пари Сен Жермен и стигна до три бода во Лигата на шампионите. Овој триумф има поголемо значење ако се знае дека гигантот од „Енфилд роуд“ стигна до шестата победа по ред откако е започната новата сезона.

Ваков победнички старт во Ливерпул не паметат цели 57 години. Последен пат навивачите се радувале на шест победи по ред, на стартот од сезоната, во далечната 1961 година. Оттогаш поминале многу генерации на играчи во Ливерпул и никој не победил на сите шест меча по ред.

Ливерпул има пет победи во Премиер лигата и го дели првото место заедно со Челзи, а сега се радуваше и во Лигата на шампионите. Едноставно, избраниците на менаџерот Јирген Клоп покажуваат дека имаат победнички карактер, што се покажа и на дуелот против ПСЖ.

Роберто Фирмино во судиското надополнување даде гол за радост и триумф од 3-2.

- Оглас -

Најнови вести