Лудо сценарио: Бока Јуниорс стана првак на Аргентина, благодарение на одбранет пенал на Ривер Плејт! (Видео)

Бока Јуниорс е новиот првак во фудбалското првенство на Аргентина, откако во неверојатна завршница во последното коло, тимот од „Ла Бонбоњера“ експлодираше од славје, иако одигра само 2:2 против Индепендиенте.

Бока на крајот заврши со 52 бодови, два повеќе од Расинг, кој во последното коло дома загуби од Ривер плејт со 1:2. Расинг може да жали што не е првак на Аргентина, затоа што завршницата беше како во режија на Алфред Хичкок.

Во последното коло Бока имаше еден бод повеќе од Расинг и едноставно со победа дома над Индепендиенте немаше да зависи од никого. Сепак, гостите први дадоа гол, а Бока до полувреме израмни на 1:1. На почетокот на вториот дел, Бока поведе со 2:1 и беше во пол-ползиција, но во 82 минута нов шок за навивачите на Бока, откако гостите израмнија на 2:2.

Во исто време, Расинг играше 1:1 против Ривер плејт, а во 89 минута беше досуден пенал за домаќините. Расинг имаше шанса да даде гол за 2:1 со кој ќе стигнеше до победа и три бода, за шампионска титула. Сепак, голманот на Ривер плејт успеа да го одбрани пеналот во 90 минута и остана 1:1.

Ерупција од радост беше на „Ла Бомбоњера“ кога слушнаа дека голманот на Ривер го одбранил пеналот во 90 минута.

Расинг се обиде да даде втор гол, но наместо тоа, во финишот Ривер успеа да погоди и на крајот да слави со 2:1. Со тоа, одбранетиот пенал на голманот на Ривер плејт при резултат 1:1 во 90 минута, беше клучен за Бока јуниорс на крајот да биде првак на Аргентина.

Ова е 35 титула за Бока јуниорс и сега има само две помалку од рекордот на Ривер плејт.