Љуљ: НБА за мене не постои, сакам нови успеси со Реал

Ѕвездата на Реал Мадрид, Серхио Љуљ, преферира да остане во редовите на европскиот првак до крајот на неговата кариера, иако со неговиот квалитет може да успее да изгради и НБА-кариера. За разлика од многу други кошаркари од Европа, Шпанецот не се гледа себеси во таа лига, повеќе сака да стане легенда на Кралевите отколку да биде само еден од многуте Европејци кои играле во НБА.

„Секако дека сакам да се пензионирам во дресот на Реал. Мојот важечки договор е долг, ниту сум размислувал за заминување, а уште помалку за НБА. Мојот фокус е во добро светло да ја почнеме новата сезона. Тешко е да ѝ кажеш „не“ на НБА-лигата, но мене тоа не ми е приоритет. Сакам да останам во Реал и да продолжиме да редиме успеси“, истакна Љуљ за шпанските медиуми.

Шпанецот го следи примерот на неговиот колега и сега веќе пензиониран кошаркар, Хуан Карлос Наваро. „Ла Бомба“, всушност, почувствува како е да се игра во НБА, но само по една сезона во дресот на Мемфис, се врати во редовите на Барселона, каде што и ја заврши кариерата.

- Оглас -

Најнови вести