Македонија доминира, но не може да му даде гол на Лихтенштајн

Македонската фудбалска репрезентација е многу подобар тим на теренот во Вадуз, но по првиот дел, резултатот на гостувањето кај Лихтенштајн е 0:0. Нашите репрезентативци во текот на сите 45 минути ја имаа теренската ицицијатива, создадоа неколку шанси, но засега не се израдуваа на погодок.

Илија Несторовски во 12 минута и Ферхан Хасани во 18 минута ги имаа најдобрите шанси за гол, но беа непрецизни. Лихтенштајн со згуснат ред во одбраната не дозволуваат да има многу простор за Македонија и тоа засега им го носи посакуваниот резултат на домаќините.

Статистиката покажува дека Македонија има повеќе од 70 отсто посед на топката, речиси три пати повеќе додавања, изведе шест корнери додека ривалот не изведе ниту еден, но џабе се овие бројки, кога на семафорот по првиот дел е 0:0