Македонија само со тројца што играа лани во Приштина

Составот со кој македонската репрезентација ќе се обиде да триумфира на гостувањето кај Косово во првиот меч од претквалификациите за Евробаскетот 2021 година има дури девет кошаркари кои не знаат како е да се игра на ова незгодно гостување. Косово и Македонија лани на 2-ри август играа во истата сала, домашните победија, но македонскиот состав сега е многу поразличен.

Селекторот Јорданчо Давитков реши со себе да ги земе Андреј Магдевски, Дарко Соколов, Бобан Стајиќ, Димитар Караџовски, Александар Костоски, Војдан Стојановски, Дамјан Стојановски, Стојан Ѓуроски, Бојан Трајковски, Ричард Хендрикс, Бојан Крстевски и Љубомир Младеновски.

Од составот којшто лани на Илинден гостуваше во Приштина, сега се само четворица (В. Стојановски, Ѓуроски, Младеновски и Костоски), со тоа што Младеновски во 2017 не влезе во игра.

Ако се споредат сегашниот и тогашниот тим, може да се заклучи дека Македонија во 2018 е поквалитетна, малку помлада и има натурализиран играч кој е покорисен за тимот. Тука е и Бојан Трајковски, кој настапуваше за Сигал Приштина и добро ја познава салата каде што играше како домашен играч.

- Оглас -

Најнови вести