Манчестер сити мисли на својата иднина, потпиша со американското чудо од дете

Сè уште актуелниот освојувач на Лигата на шампионите, Манчестер сити, освен скапите засилувања, мисли и на својата иднина. Граѓаните и официјално потпишаа договор со американското чудо од дете Каван Саливен, кој има само 15 години, а во моментов е дел од екипата на Филаделфија во МЛС-лигата.

Петнаесетгодишниот фудбалер на „Етихад“ ќе пристигне во 2027 година, кога ќе наполни 18 години, а оваа сезона веќе забележа два настапи во сениорската екипа на Филаделфија, на кои имаше една асистенција. Во моментов е дел од репрезентацијата на САД за фудбалери во 16 години, каде што има девет настапи.

Манчестер сити во младиот фудбалер гледа наследник на белгискиот интернационалец Кевин де Бројне, кој можно е летово да го напушти „Етихад“.

- Оглас -

Најнови вести