Марсеј два пати водеше и пак загуби, Рен го изненади Лион

Марсеј со конечни 3-2 загуби на гости кај Нант, во мечот од рамките на 16-тото коло во Лига 1. Ибзраниците на Руди Гарсија во два наврати реализираа голови за водство, но на крајот сепак останаа со празни раце.

Сансон им донесе предност на гостите во 28-мата минута, меѓутоа радоста им траеше само две минути бидејќи Сала набрзо потоа израмни на 1-1. Во 36-тата минута беше досуден пенал во корист на Марсеј, Тован го реализираше, а домаќините пред финишот на полувремето одново се вратија резултатски, овојпат преку Туре. Со голот на Бошила во 64-тата минута Нант успеа да направи целосен пресврт, а воедно да им го нанесе шестиот овосезонски пораз на Марсеј во францускиот шампионат.

Лион пред своја публика беше шокиран од Рен со конечни 2-0. „Лавовите“ немаа одговор за расположените Бен Арфа и Сиебатчу, кои реализираа по еден гол во рок од две минути, во 41-вата и во 43-тата минута.

За Лион ова е четврти пораз сезонава, испуштија голема шанса да се вратат на втората позиција на табелата, со 28 бода засега остануваат на четвртото место, со два бода разлика зад второпласираниот Лил, односно еден бод зад третопласираниот Монпелје.