Медведев: Нема многу разлика меѓу мене, Новак и останатите – освен тие 24 гренслем-титули

Рускиот тенисер Данил Медведев по поразот од Карлос Алкатас (4:6,4:6) во последното трето коло на завршниот АТП мастерс во Торино, изјави дека единствената разлика меѓу него, останатите тенисери и Новак Ѓоковиќ се гранслем-титулите кои се наоѓаат во витрините на српскиот тенисер.

Медведев во полуфиналето на завршниот Мастерс ќе игра против Јаник Синер, додека Алкарас го очекува мегапресметка со Ѓоковиќ.

„Тенисерите како Руне, Синер, Алкарас, Шелтон може да ги наречеме следна генерација. Нема мнмогу разлика меѓу мене, Новак и младите, освен тие 24 гранслем-титули. Кога ќе се споредам со новата генерација, јас на 23 години почнав да играм на врвно ниво, а тие на 19 години“, изјави Медведев.

- Оглас -

Најнови вести