Металците замрзнаа на -53 во Белград, Партизан му го нанесе најтешкиот пораз во историјата на МЗТ Скопје во АБА лигата

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје го доживеа најтешкиот пораз во историјата на своите настапи во регионалната АБА лига откако вечерва беше демолиран од Партизан во Белград со 120:67.

Највисокиот пораз на МЗТ Скопје во АБА-лигата беше во претпоследниот негов настап во регионалното натпреварување, во сезоната 2017/18, кога загуби од Будуќност со 104:62, но вечерва поразот беше изразен дури со 53 поени. Металците вечерва за шест поенни се спасија и Задар остана неславен рекордер со најубедлив пораз (120:62 од Цедевита) во АБА-лигата.

Уште во првата четвртина стана јасно дека Партизан ќе слави убедлив триумф бидејќи ја доби со 29:15 и од минута во минута ја зголемуваше предноста, па на крајот славеше дури со 53 поени разлика.

Згора на тоа, Партизан го собори и сопствениот рекорд во АБА-лигата за најмногу постигнати поени на еден натпревар, претходниот беше 117 поени, а од вечерва е 120.
Најпрецизен кај Партизан беше Смаилагиќ со 24 постигнати поени, додека кај МЗТ Скопје, Дамјан Стојановски даде 16, Кафи 14, а Вер и Војдан Стојановски дадоа по 10 поени.

Металците со новиот пораз останаа заковани на дното на табелата со две победи и 13 порази по 15 кола, а во следното коло ги очекува дуел со Будуќност во Скопје. Натпреварот ќе се игра за пет дена.