Металург се претплати за губење со 8 разлика

Нов меч за Металург во Лигата на шампиони и нов пораз. Македонскиот вицепрвак останува на дното на табелата во својата група, откако со 3:25 загуби на гостувањето кај Чеховски Медведи. Македонскиот тим едноставно немаше сили да парира на противникот, на чиј терен се радуваше во елитната лига на ЕХФ.

Уште од самиот почеток на средбата, домаќините покажаа дека нема да дозволат изненадување (7:3 во 10 минута), па на полувремето заминаа со солидна предност од 18:13. Во вториот дел, со рутинска игра Чеховски само ја зголеми предноста и на крајот се радуваше со 33:25.

Халил Јагањац со седум голови беше најефикасен во тимот на Металург, а Анте Токиќ даде четири погодоци. Танкоски и Велковски постигнаа по три гола, а голманот Даниловски имаше девет успешни интервенции.

Металург едноставно како да се преплати да губи со осум разлика. Ова е четврти пат сезонава да бидат поразени со оваа разлика и останаа бетонирани на дното на табелата во Ц групата.