Монако верува во младите сили

Некогашниот француски првак Монако многу лошо ја започна новата сезона. По првите пет меча, тимот од малото кнежество има само пет бода. По стартната победа во првото коло, следуваат четири меча без победа на Монако.

Тренерот Леонардо Жардим вели дека сезонава ќе ги форсира младите играчи. Монако е познат како тим од каде што во изминативе неколку сезони се појавија неколку блескави играчи. Најпознат од нив е Килијан Мбапе, кој за 180 милиони евра беше продаден во ПСЖ. На последниот меч од домашното првенство, Монако против Тулуз на теренот имаше дури осуммина играчи кои се помлади од 23 години.

Ова само потврдува дека искуството е тоа што му недостасува на Монако, но талентот и квалитетот треба да дојде до израз на средбата против Ним, кој на последните три средби освои само еден бод.

Интересно е што и меѓусебните дуели се на страната на Монако, бидејќи се радуваше на последните три средби против Ним.

 

- Оглас -

Најнови вести