Мурињо ќе збесне: Мегвајер потпиша нов договор со Лестер

Хери Мегвајер стави потпис на нов петгодишен договор со Лестер, и така ги разреши сите шпекулации околу неговата иднина и евентуално заминување од редовите на „лисиците“. Мегвајер добива награда од раководството за одличните настапи од минатата сезона, како и големиот допринес за англиската репрезентација на СП во Русија.

Иако на големо се шпекулираше дека по завршувањето на Мундијалот, Мегвајер ќе биде ново засилување на Манчестер јунајтед, сепак поранешниот англиски првак одолеа на сите понуди од „црвените ѓаволи“, а самиот Мегвајер истакна дека сака да остане на „Кин Пауер“ и покрај интересот за него. Формата од СП ја пренесе и во новата сезона во Премиер лигата, што е една од пичините што челниците на клубот одлучија да му понудат нов договор.

„Уште кога пристигнав тука многу добро ме прифатија. Ми дадоа шанса да се докажам во Премиер лигата, со помош на останатите соиграчи имав добра сезона, заслужив и повик за СП, само поради довербата која ми ја укажа Лестер. Должам на овој клуб, ќе го исплатам со уште подобри настапи во овој син дрес“, истакна Мегвајер.

Дефанзивецот потпиша за Лестер во јули 2017 година, а пристигна од редовите на Хал за сума од 14 милиони евра.

 

- Оглас -

Најнови вести