Најдобрата африканска ватерполо селекција сака да се откаже од ЛОИ во Париз

Ватерполо репрезентацијата на Јужна Африка го има приматот за најдобра на својот континент. Тие веќе имаат обезбедено учесто на Летните олимписки игри во Париз, но можно е да не бидат дел од најголемиот спортски собир.

Јужноафриканската репрезентација моментално се натпреварува на Светското првенство во Катар, каде што е во подредена состојба. Во првите две кола претрпе два тешки порази од Шпанија (21:5) и Австралија (29:7). Во третото коло, утре, Јужна Африка ќе игра против Хрватска, а се очекува нов висок пораз.

Токму поради овие резултати, челниците на Сојузот на водени спортови во Јужна Африка сметаат дека подобро е да се откажат од настап на ЛОИ во Париз отколку да претрпат дебакл. Нивното мислење е дека нови високи порази и на ЛОИ ќе бидат само лоша реклама за ватерполото во Јужна Африка.

Јужна Африка е во низа од 21 пораз по ред, а во последните 50 средби имаат дури 49 порази и само еден нерешен резултат на големи натпреварувања. Инаку Јужна Африка е една од осумте селекции кои изборија место на Олимписките игри заедно со домаќинот Франција, потоа Унгарија, Грција, Јапонија, САД, Шпанија и Аргентина. Останатите четири патници на ЛОИ ќе се знаат по завршување на Мундијалот во Катар.

- Оглас -

Најнови вести