Нешто што ќе се памети: Лудница во последните моменти на дербито на Прага (Видео)

Во денот кога се играат лондонското и мадридското дерби, вистинска лудница се случуваше на дербито на Прага помеѓу Славија и Спарта. Натпреварот заврши нерешено, 1-1, и двете екипи остануваат на делба на првото место со по 23 бодови.

Славија дојде во водство преку Јурецка од пенал во 58-мата минута. На истекот од регуларните 90 минути беше покажано дека ќе се играат 11 дополнителни минути. Во 97-мата минута Читил ја реализира школската контра на домашните за 2-0 и додека трае еуфоријата и славјето на трибините, се јавува ВАР системот кој го поништува голот на домашните и верувале или не досудува пенал за гостите, бидејќи во почетокот на акцијата за 2-0 имало игра со рака во домашниот шеснаесетник.

Во 100-тата минута фудбалерот на Спарта, Хараслин, ја презема одговорноста и успева да го реализира пеналот за 1-1 во големото дерби на чешкиот фудбал.

На натпреварот беа покажани 11 жолти картони, пет за домашните и шест за гостите, два директни црвени картони, по еден за двете екипи, и по еден пенал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

- Оглас -

Најнови вести