Норич удри на тепање, Барнли ги казни нервозните Канаринци со два гола за победа (Видео)

Отпишаниот Норич одигра нервозно, особено во првото полувреме, па му беа исклучени два играчи, што умешно го искористија фудбалерите на Барнли и лесно славеа со 2:0.

Норич е оддамна испаднат од Премирлигата, а со настапите за оваа сезона на едно коло пред крај се простија Буендија и Дрмиќ, кои добија црвени картони во првото полувреме.

Предноста од два играчи повеќе ја круниса најпрво Крис Вуд со прекрасен удар со ножички во самиот финиш на првото полувреме.

Во второто полувреме надмоќта на теренот со два играчи повеќе гостите го искористија со смешниот автогол на Годфри во 80. минута. Стоперот на Норич беше осамен и се обиде да избие, но ја погоди мрежата на својот тим за конечни 0:2 на „Кероу роуд“ во последниот прволигашки меч на овој стадион за оваа и најмалку и за следната сезона.

Норич е убедливо последен на табелата со 21 бод и веќе се подготвува за враќање во Чемпионшип лигата. Барнли има 54 бода и минимални шанси за настап во Европа Лигата.