Оли Воткинс е таличниот човек за финале на Англичаните (Видео)

Англија е вториот финалист на Европското првенство откако вечерва во Дортмунд ја совлада Холандија со 2-1. Во финалето во Берлин в недела ќе се сретне со селекцијата на Шпанија, која вчера беше подобра од Франција.

Оли Воткинс е херојот на Англичаните. Селекторот Герет Саутгејт направи одлична замена, го повлече капитенот Хари Кејн, заедно со Фил Фоден, а во завршницата ги уфрли Оли Воткинс и Кол Палмер.

Во 91.минута, Палмер асистираше, а Оли Воткинс постигна гол за триумф и пласман во финалето.

Холандија прва поведе во седмата минута со голот на Чави Симонс, а израмни Хари Кејн од пенал во 18.минута од мечот.

- Оглас -

Најнови вести