Партизан е на победа од пласман во финалето на АБА-лигата, задоволен е и Богдан

Кошаркарите на Партизан поведоа со 1-0 во полуфинналето на плејофот во Јадранската АБА-лига откако вечерва во Белград го надиграа и убедливо го совладаа Будуќност со 82-66.

Вториот меч се игра в недела (15 мај во „Морача во Подгорица, а ако има потреба од мајсторка, во третиот клучен дуел домаќин повторно би бил Партизан.

Американците Лидеј со 19 и Пантер со 13 поени беа најефикасни кај Црно-белите, додека нивниот сонародник и соиграч, Лесорт, имаше 11 поени, 9 скока и 6 асистенции. И кај Будуќност најдобри беа Американците: Сили и Кобс заедно уфрлија 30 поени, што е речиси половина од поените на црногорскиот тим.

На трибините беше и српската НБА-ѕвезда Богдан Богдановиќ, кој е поранешен член на Партизан и, секако, беше задоволен од исходот.

- Оглас -

Најнови вести