Пелистер ангажираше и трет Американец

Пелистер го најави новото засилување за оваа сезона, во редовите на битолскиот тим пристигна Дејвид Бурел. Американецот доаѓа од Ист Тенеси Стејт Универзитетот, а игра на позицијата крило. Бурел е третиот американски кошаркар во редовите на Пелистер, претходно се договорија со Тај Херис и Фил Рендолс.

За Бурел ова ќе биде прво европско искуство, минатата сезона за својот тим на колеџот настапи на 68 натпревари, каде што имаше просек од седум поени и 4,8 асистенци по натпревар. Од него се очекува да има значајна улога и да му помогне на тимот да ги оствари целите за оваа сезона.

- Оглас -

Најнови вести