Перфектна игра на македонските девојки и заслужено прво место

Женската ракометна репреентација на Македонија до 18 години со перфектни три победи ја заврши групната фаза од Светското првенство кое се игра во Скопје. Вечерва, нашата репрезентација со убедливи 31:19 славеше над врсничките од Иран.

Уште на стартот нашите надежи поведоа со 3:0, а предноста од три разлика ја чуваа и на полувреме, кога беше 11:8. На почетокот на вториот дел, нашите ракометарки го зголемија темпото, почнаа да играат многу побрзо, па како резултат на тоа се и многу повеќето погодоци.

Од минута во минута предност се зголемуваше, а на крајот стигна до 12 разлика, за потврдување на македонската доминација во групата во која претходно убедливо беа победени и Сенегал (32:13) и Узбекистан (39:30).

 

- Оглас -

Најнови вести