Пјатек пак погоди, но Парма ја реши Џенова за 15 минути

Парма оствари гостинска победа од 3-1 против Џенова, во рамките од осмото коло во Серија А. Фудбалерите на Давиде Балардини уште во петтата минута стигнаа до предност, Пјатек одново ја затресе мрежата запишувајќи го деветтиот гол во сезоната, но во следниот период гостите направија комплетен пресврт. Парма за 15 минути постигна три погодоци, Ригони израмни во 16-тата минута. 10 минути подоцна Силигарди го најави пресвртот, а конечниот резултат од 3-1 го постави Чераволо во 31-та минута.

Џенова постигна втор гол во 36-тата минута преку Кришито, но со помош на ВАР, судијата одлучи дека голот не е регуларен откако бекот на домаќините се најде во недозволена позиција.

Македонскиот капитен, Горан Пандев, чекаше шанса за настап од клупата, но неговиот тренер имаше други планови, кои очигледно не се остварија бидејќи неговите фудбалери и измените кои ги направи не придонесоа за да се стигне негативата од два гола.

 

 

- Оглас -

Најнови вести