Полска лекција за Србија

Полска ја победи Србија со 3:0 и е на чекор до ново полуфинале на Мундијалите. Актуелните светски прваци имаа и доза на среќа во првите два сета, што ги добија во тај-брејк со 28:26 на поени, а решевачкиот сет го решија во своја корист со 25:22.

Ова е прва победа за актуелнито светски првак во првиот меч од групата, во која е уште и домаќинот Италија. Србите и покрај поразот, се кандидати за настап во полуфиналето.

Вечерва им требаше еден сет за да бидат сигурни, а сега ќе се надеваат на победа на Полска против Италија. Во првиот меч од оваа група, Србите ја победија Италија со 3:0 и имаат солидна позиција пред последниот дуел во групата.

- Оглас -

Најнови вести