Поради истрагата дека е можен силувач: Роналдо може да остане без главниот спонзор

Кристијано Роналдо цело лето беше во центарот на вниманието благодарение на неговиот трансфер од Реал Мадрид во Јувентус. Португалецот и сега останува да биде тема број еден во фудбалот, но по нефудбалски работи. Сè посериозни стануваат обвиненијата дека Роналдо во 2009 година во својата хотелска соба силувал една американска студентка.

Кетрин Мајорга, која сега има 34 години, го обвини Кристијано дека ја силувал, а потоа дека ѝ дал 375.000 долари за да молчи. Полицијата во Лас Вегас, каде што се случил целиот настан, реши да спроведе истрага за да ги види сите кажувања.

Поради овој непопуларен настан за Роналдо, се огласија и од компанијата за спортска опрема „Најки“, која има потпишано доживотен договор со Португалецот.

„Многу сме вознемирени поради обвиненијата и ќе продолжиме внимателно да ја следиме целата ситуација. Прочитавме загрижувачки вести во кои Роналдо е обвинет. Сакаме нашите амбасадори да се однесуваат на начин на којшто треба“, стои во соопштението на „Најки“.

 

- Оглас -

Најнови вести