Работнички налета на Македонија ЃП

Градската пресметка меѓу Македонија Ѓорче Петров и Работнички е најинтерсниот пар кој беше извлечен на денешната ждрепка за четврт-финалето во Купот на Македонија. „Лавовите“ од Ѓорче Петров веќе направија едно изненадување и го елиминираа Вардар, а сега предизвик ќе им биде уште еден скопски ривал.

Ждрепката сакаше Македонија да биде домаќин на првата средба, која се игра на седми номеври, додека Работнички ќе биде домаќин на реваншот, кој е закажан за петти декември.

Актуелниот освојувач на Купот, Шкендија ќе игра против Победа, а Силекс против Беласица. Најмногу среќа имаше Академија Пандев, бидејќи го доби единствениот тим кој не е дел од Првата лига, а тоа е Кораб.

Во четврт-финалето се играат два натпревари. Доколку по двата меча е израмнет резултатот, по втората средба директно ќе се изведуваат пенали.

Двојки за четврт-финалето

Македонија ЃП – Работнички

Шкендија – Победа

Силекс – Беласица

Академија Пандев – Кораб

- Оглас -

Најнови вести