Раул влеа надеж, но Волците не можеа да му парираат на Сити (видео)

Манчестер сити со задоцнување од едно коло тргна со триумф од 3-1 на гостувањето кај Вулвехемптон. Граѓаните половично возвратија за минатосезонскиот двоен пораз од Волците, а Де Бројне и младиот Фоден се креаторите на победата за тимот на Пеп Гвардиола.

По 20 минути игра, гостите добија прилика да поведат од белата точка, откако беше направен прекршок во шеснаесетникот над Де Бројне. Белгиската ѕвезда сигурно реализираше, а веќе во 32-рата минута Сити дојде до 2-0 по точното проигрување на Стерлинг до сонародникот Фоден.

Вулверхемптон за момент ги врати надежите и намали на 2-1 во 78-мата минута преку Раул Хименес, меѓутоа тоа беше максимумот на составот на Нуно Сантос во оваа средба. Во самиот финиш Габриел Жезус го постави конечниот резултат на „Молињу“.

Волците по две кола бележат по една победа и пораз, Сити со три бода по еден меч во следното коло ќе го пречека Лестер.