Роналдо заработува три пати повеќе од целиот тим на Фросиноне

По добиениот црвен картон во Лигата на шампиони, Кристијано Роналдо дефинитивно ќе се фокусира само на мечевите во Серија А. Јувентус утре ќе гостува на новиот калчолигаш Фросиноне и ќе се обиде да влезе во серија погодоци кога се работи за првенствени дуели.

За тоа против каков тим ќе игра Јувентус покажуваат финансиите. Кристијано сам заработува три пати повеќе од сите играчи кои ги има Фросиноне. Само за споредба, Роналдо во Јувентус на неделно ниво добива неверојатни 646.000 евра, додека најплатениот играч на Фросиноне, Џоел Кембел на годишно ниво заработува 850.000 евра.

Италијанските медиуми успеале да пресметаат дека Роналдо заработува три пати повеќе од целата екипа на Фросиноне. Годишната плата на Роналдо е 31 милиони евра, додека годишниот буџет за плати во Фросиноне е 11 милиони евра.

- Оглас -

Најнови вести