Саутхемптон дома никогаш не победил во понеделник

Дуелот меѓу Саутхемптон и Брајтон е можеби најинтересниот што ќе се игра денеска низ европските стадиони. Мечот на стадионот „Сент Мери“ почнува во 21 часот.

Двата тима имаат по 4 бода во првите четири кола во Премиерлигата. Победија по еднаш, двапати губеа, а еднаш одиграа и нерешено. Формата на Саутхемптон е во нагорна, а на Брајтон во надолна линија.

Неизвесен е настапот на Шејн Лонг и Чарли Остин, кои имаат повреди, па нападот на Саутхемптон ќе биде ослабен, но тоа не треба да биде пречка за домашните да слават. И Брајтон нема да биде комплетен, на повреда се жали Паскал Грос.

Во понудата на „Спортлајф“, примамлива е квотата 2.15 за двојна шанса &2-4 гола. Коефициентот за единица е 2.10, за двојка е 3.70, додека за нерешено е 3.20.

Саутхемптон има само една победа на последните 13 домашни натпревари и ова им е прилика да го прекинат малерот. Тимот од југот на Англија треба да прекине еден голем малер, а тоа се домашните мечеви кои се играат во понеделниците. Саутхемптон никогаш не триумфирал на свој терен кога играл во првиот работен ден и тој е единствениот тим кој сезонава нема дадено гол во првото полувреме.

Брајтон го има Глен Мареј, од кого повеќе премиерлигашки голови во 2018 година дале само Салах, Кејн, Варди, Агуеро и Обамејанг. Брајтон нема постигнато гостински гол цели 5 часа и 20 минути, црна серија која почна во април.

На 28-ми август, „светците“ го победија вечерашниот ривал со 1-0. Тоа беше меч од Лига купот. Во минатата сезона, двата меѓусебни меча завршија со по 1-1.

 

- Оглас -

Најнови вести