Се раздели со братот, но останува во Унгарија – Давид Бабунски потпиша за Мезоковешд

Давид Бабунски се раздели со својот помал брат Доријан, но останува во Унгарија и ќе игра за прволигашот Мезоковешд.

Давид досега играше за Дебрецин, клуб за кој сè уште настапува неговиот брат Доријан, а во Мезоковешд соиграч ќе му биде македонскиот интернационалец Ремзифаик Селмани.

Мезоковешд лошо ја почна новата сезона и има само една победа во 8 кола, па е на претпоследното место на табелата во Првата унгарска лига.

Од Бабунски очекуваат да им помогне во битката за опстанок, а за Давид ова е шанса со добри игри повторно да се врати во дресот со националните облежеја на Македонија.

Повозрасниот од браќата Бабунски ја има минато познатата Академија на Барселона „Ла Масија“, а беше еден од столбовите на младинската репрезентација на Македонија во историскиот настап на Европското првенство во Полска во 2017 година.

 

- Оглас -

Најнови вести