Серхио Перес со историска прва пол позиција во кариерата, Верстапен потфрли, Хамилтон очаен

Мексиканецот Серхио Перес имаше блескаво возење на квалификациите за трката на Големата награда на Саудиска Арабија и успеа да извози најдобро време кое го позиционираше на пол позицијата пред утрешната трка. Буквално во последните секунди од квалификациите, Перес направи круг со време од 1:28.200 и зад себе го остави двоецот на Ферари, Шарлс Леклер и Карлос Саинц.

Актуелниот светски првак Макс Верстапен заврши на четвртото место, додека најголемо разочарување е Луис Хамилтон кој заврши дури на 16-тото место.

Квалификациите ги одбележа страшната несреќа на Мик Шумахер кој со болидот удри во ѕидот, а потоа мораше со хеликоптер да биде префрлен во болница.

 

- Оглас -

Најнови вести