Шампионот се разбуди против Аризона, Нешвил поразен во Ванкувер

Вашингтон капиталс со 4-2 го совлада тимот на Аризона којотс за враќање на победничките патеки. На актуелниот НХЛ-шампион му се закануваше трет пораз во низа, откако домаќините за помалку од пет минути игра на стартот поведоа со 1-0. Аризона можеше и до посигурно водство непосредно по почетокот на вториот период, но утнатиот пенал на Паник значеше шанса за Вашингтон да се врати во игра.

По 2-2, во одлучувачката се започна од нула, а Капиталс на искуство го доби мечот, Овечкин во последните секунди погоди празен гол, и тоа преку цел терен, и ги реши сите дилеми.

Лидерите на Западната конференција, Нешвил предаторс, со пораз од 5-3 се вратија од гостувањето кај Ванкувер канукс. Домаќините по два периоди имаа убедливи 4-1, петтиот гол го постигнаа уште на стартот на третата третина, па за „предаторите“ беше доцна да се вратат во игра, иако реализираа два гола до крајот на мечот.

Тампа беј лајтнинг го забележа петтиот последователн триумф совладувајќи ги Бостон бруинс со 3-2. Средбата се одлучуваше во последниот период, во кој „грмотевиците“ два пати ја тресеа мрежата на гостите само за четири минути.