Јилмаз пак со спаси шампионот, Мец ќе почека за втора победа против Лил во овој век (Видео)

Шампионот на Франција, Лил избегна сигурен пораз во премиерното коло во новото првенство, а повторно јунак беше Бурак Јилмаз, човекот што е најзаслужен за ланската титула.

Турскиот репрезентативец погоди за реми 3:3 во 97. минута, а веднаш потоа судијата Вателие означи крај на мечот што беше драматичен и со неколку пресврти.

Metz 3-[3] Lille – Burak Yilmaz 90’+7′ from soccer

На „Сант Санфоријан“ почна како што посакуваа прваците, со водечки гол на Свен Ботман во 23. минута, но потоа се случи голем пресврт во режија на екипата што до денеска само еднаш успеа да го победи Лил во овој милениум.

Metz 0-[1] Lille – Botman 23′ from soccer

Сентонзе и Удол со голови во 31. и во 41. минута направија пресврт за 2:1 за домашниот тим, а Сентонзе повторно беше стрелец во 52. минута.

Metz [3]-1 Lille – Botman OG 52′ from soccer

Иако Мец водеше убедливо, драмата штотуку започна, по исклучувањето на Кујате во 56. минута. Гостите само 360 секунди подоцна постигнаа гол што беше поништен, по проверка со помошна ВАР системот.

Потоа Иконе беше прецизен за намалување на 3:2, но Мец и со играч помалку се држеше одлично се до последните моменти на мечот, кога Јилмаз беше прецизен за реми 3:3.

Metz 3-[2] Lille – Jonathan Ikone 81′ from soccer

На вкупно 23 меѓусебни дуели во сите конкуренции Мец успеа само еднаш да го победи Лил во 21 век, а тоа се случи во 2016 година на истиот стадион, кога домаќините славеа со 3:2.