Сигурен лет на младите српски „орли“ во нашата група

Со головите на Јовиќ и на Лутовац, Србите направија пресврт и ги победија врсниците од Русија во директната битка за првото место во нашата група. Популарните „орли“ го задржаа импресивниот учинок од сите победи и по 8 кола, имаат 24 бодови.
Русите поведоа со голот на Чернов по малку повеќе од еден час игра, а пресвртот го најави играчот на Ајнтрахт Франкфурт, Јовиќ, со гол од пенал во 74-тата минута. За комплетен пресврт и победа се погрижи Лутовац со прецизен удар во 88-мата минута.
На Србија сега ѝ треба само еден бод во последните две кола против Австрија и Ерменија на домашен терен за да игра на ЕП 2019 во Италија и Сан Марино.
Тоа е речиси сигурна варијанта, а „орлите“ ќе го продолжат континуитетот од настапи на континенталните натпреварувања.
На минатото ЕП во Полска, Србите беа со нас во група, како и сега во квалификациите, а мечот во Бидгошч заврши нерешено, 2-2. Ривалот во седмата група во овие квалификации го задржа континуитетот и речиси сигурно пак ќе игра на големото натпреварување, а Македонија, за жал, не успеа и само со 4 бода на две кола до крајот е претпоследна во групата.

- Оглас -

Најнови вести