Слатка титула за Порто, обезбедена на теренот на историски најлутиот ривал!

Со победа од 1-0 на дерби гостувањето кај Бенфика, за Порто си ја обезбеди нивата шампионска титула во португалската лига.

Порто има девет бода повеќе од Спортинг, а Спортинг до крајот на сезонава треба да одигра два меча во кои може максимум да освои шест бода. Порто и со реми ќе беше првак, но во 94-та минута Заиду даде гол за потврда на титулата.

- Оглас -

Најнови вести