Со петарда против Њукасл англискиот шампион стаса на три чекори до нова титула

Манчестер сити не пропушти шанса со победа против Њукасл да направи три бода предност пред Ливерпул и е многу блиску до одбрана на титулата во англиското првенство.

Популарните Граѓани го декласираа ривалот со 5:0 и сега имаат 86 бода, три повеќе од единствениот конкурент Ливерпул.

Рахим Стерлинг и Ејмерик Лапорт со голови во првото полувреме ги разрешија сите дилеми околку победникот на „Етихад“, а триумфот го потврдија Родри, Фоден и Стерлинг со нов гол во второто полувреме.

Ливерпул вчера на успеа да го победи Тотенхем, ремизираше дома 1:1 и има мали шанси за подвиг и за освојување на 20-та шампионска круна.

 

- Оглас -

Најнови вести