Стартува Лигата на шампионите на ЕХФ: Пешевски против селекторот Раул, Барселона на гости кај Талески и Рајн Некар

Ракометната Лига на шампиони го чека својот нов владетел, најдобрите екипи од Европа од денес започнуваат нова авантура, а на денешната програма закажани се четири интересни дуели.

Меѓу поинтересните средби ќе биде мечот Мотор Запорожје – ПСЖ, каде што ќе се сретнат нашиот репрезентативец Жарко Пешевски и селекторот на сениорската машка репрезентација, Раул Гонзалес. Раул ќе има можност да го види нашиот пивот на дело на големите натпреварувања, бидејќи во претстојниот период Пешевски ќе биде прв избор за пивотската позиција во репрезентацијата, со оглед на фактот дека Стоилов е повреден.

Се очекува тешка битка и во Германија, каде што Филип Талески со неговиот Рајн Некар Левен ќе ја пречека Барселона. Во останатите средби играат Динамо Букурешт – Елверум, како и Рихимeн кокс – Адемар.

Што се однесува за македонскиот претставник Вардар, тој во сабота ќе го започне походот во европскиот шампионат, ќе гостува кај бранителот на титулата и противникот од минатогодишното полуфинале, тимот на Монпелје, екипата која важи за фаворит во оваа сезона.

Натпревари во Лигата на шампиони на ЕХФ на 12-ти септемри:

Рихимeн кокс – Адемар 17.15 часот

Мотор Запорожје – ПСЖ 18 часот

Динамо Букурешт – Елверум 18.30 часот

Рајн Некар Левен – Барселона 19 часот

- Оглас -

Најнови вести